نظربان

ویدئوهای راهنمای نظربان

قدم به قدم با سادگی کار با نظربان آشنا شوید

این صفحه بروزرسانی می‌شود...!

شروع کار با نظربان

شروع کار با نظربان بسیار ساده است. برای شروع روی گزینه «رایگان شروع کنید» و یا «ورود» کلیک نمایید. اگر دارای حساب کاربری نظربان نیستید روی ثبت نام کلیک کرده و نام کاربری، رمز عبور و ایمیل خود را وارد نمایید. ثبت نام در نظربان رایگان است!

ایجاد پرسشنامه ساده

برای ایجاد یک پرسشنامه در نظربان کافیست پس از ورود به صفحه داشبورد روی گزینه‌ی ایجاد پرسشنامه جدید کلیک نمایید. در پنجره باز شده عنوان پرسشنامه جدید خود را وارد نمایید؛ اگر پرسشنامه شما یک آزمون است گزینه «این یک آزمون است» را انتخاب نمایید.

اضافه کردن سوال به پرسشنامه

انواع سوالاتی می‌توانید در پرسشنامه خود استفاده کنید در پنل سم راست شما قرار دارد. با کلیک بر روی هر کدام صفحه طراحی سوال باز شده و با ذخیره، آن سوال به انتهای سوالات پرسشنامه اضافه می‌شود. همچنین با گرفتن و رها کرد نوع سوال در جای دلخواه، آن سوال به همان تریب انتخابی ذخیره می‌شود. نحوه جابجایی سوالات نیز در ویدئو آموزش داده شده است.

فعالسازی پرسشنامه

برای فعالسازی پرسشنامه پس از ورود به بخش داشبورد، در باکس پرسشنامه مورد نظر شما وضعیت پرشنامه مشخص شده است، در صورتی که وضعیت فعلی «غیر فعال» باشد روی آن کلیک کرده و پرسشنامه را فعال نمایید تا وضعیت پرسشنامه به «فعال» تغییر یابد. توجه نمایید که اگر دارای حساب کاربری رایگان باشید فقط امکان یک پرسشنامه فعال داید و در حساب کاربری حرفه‌ای این تعداد نامحدود است.

قراردادن صفحه آغازین و صفحه پایانی

شما در یک پرسشنامه می‌توانید یک صفحه آغازین و به تعداد نامحدود صفحه پایانی داشته باشید. مطابق ویدئو گزینه‌های «صفحه آغازین» و «صفحه پایانی» را انتخاب نموده و به پرسشنامه خود یک صفحه خوش‌آمد گویی و صفحه‌های تشکر متفاوتی در پایان به مخاطب خود نشان دهید

تغییر دادن طرح ظاهری پرسشنامه

مطابق ویدئو رنگ‌بندی مورد نظر خود را برای پرسشنامه انتخاب نمایید. برای شخصی سازی بیشتر روی تب "پس‌زمینه پرسشنامه" کلیک کرده و تصویر مورد نظر شما پس از بارگذاری در پشت پرسشنامه قرار خواهد گرفت. همچنین میتوانید از تصاویر پس‌زمینه‌ای که قبلا در سایر پرسشنامه‌ها استفاده نموده‌اید در قالب پرسشنامه خود استفاده نمایید. میزان شفاقیت تصویر پس زمینه و همچین نحوه چینش آن نیز قابل تغییر است. نحوه کامل استفاده از این امکانات در ویدئو قابل شرح داده شده.

تنظیمات: تاریخ انقضای پرسسشنامه

ممکن است شما مایل باشید پرسشنامه پس از تاریخ مشخصی قابل دیگیر قابل پاسخگویی نباشد. برای این منظور در منوی تنظیمات روی تب «تنظیمات عمومی» کلیک کرده و در بخش تنظیمات پرسشنامه گزینه‌ی «تاریخ انقضای پرسشنامه فعال باشد» را انتخاب نمایید و در باکس پایین تاریخ مورد نظر را به همراه ساعت و دقیقه انتخاب کنید. پس از تاریخ مورد نظر پیامی که بخش قسمت متن پیام به پاسخ‌دهنده» ثبت می‌کنید نمایش داده خواهد شد و یا متن پیش‌فرض نظربان استفاده خواهد شد.

تنظیمات: احراز هویت پاسخ دهنده

در این بخش شما این امکان را دارید که هویت افرادی که به پرسشنامه‌ی شما پاسخ می‌دهند را مشخص نمایید. احراز هویت در نظربان به 3 روش انجام پذیر است. احراز هویت از طریق ایمیل، کد و پیامک. روش استفاده از در ویدئو شرح داده شده است. نکته اینکه در روش پیامک هزینه ارسال پیامک جداگانه محاسبه می‌شود.

تنظیمات: ثبت موقعیت مکانی پاسخ‌دهنده

با تنظیم دریافت موقعیت مکانی پاسخ‌دهنده، پیش از شروع به نمایش پرسشنامه از مخاطب از به اشتراک گذاری اطلاعات مکانی سوال می‌شود. این درخواست هم می‌تواند اجباری بوده و هم در صورت تمایل مخاطب باشد.بدیهی است در صورت اجباری بودن این گزینه در صورت عدن اجازه مخاطب برای دسترسی به اطلاعات مکانی، پرسشنامه به نمایش در نخواهد آمد

تنظیمات: جلوگیری از ثبت بیش از یکبار پاسخ

با تنظیم این گزینه هر فرد تنها یک بار از یک می‌تواند به پرسشنامه پاسخ دهد و در صورت فعال بودن تنظیمات احراز هویت این محدودیت منحصر به هر فرد است و هر فرد احراز هویت شده بدون توجه به دستگاه فقط یک بار قادر به پاسخگویی خواهد بود. همچنین می‌توانید از تغییر پاسخ توسط مخاطب در صورت عدم ارسال نهایی و مراجعه مجدد به پرسشنامه جلوگیری نمایید.

جلوگیری از اسپم و ربات

یکی از روش‌های جلوگیری از ربات استفاده از کد امنیتی با Captcha است، در است میتوانید در بدو بارگذاری پرسشنامه از مخاطب درخواست وارد کردن این کد امنیتی را بکنید.

استفاده از API

نظربان به شما این امکان را می‌دهد تا پاسخ‌هایی که مخاطبان شما به پرسشنامه می‌دهند بعد از ارسال توسط مخاطب مستقیماً بر روی وبسایت و یا سرویس خود داشته باشد.

انتشار و به اشتراک گذاری پرسشنامه

بدیهی است پس از طراحی و ثبت تنظیمات پرسشنامه خود باید لینک آن را بین مخاطبان منتشر نمایید. در بخش انتشار می‌توانید لینک‌های مربوط به اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار را دریافت نمایید. همچنین در صورتی که مایل هستید پرسشنامه را در وب‌سایت خود قرار دهید قادر هستید به دو شیوه پاپ آپ و iframe این کار را انجام دهید. کدهای مربوط به هر دو روش به شیوه‌های مختلف برای شما ایجاد شده است و کافی است پس از کپی کردن آنرا در صفحه مورد نظر قرار دهید.

سوال متنی با پاسخ کوتاه و بلند

در سوال متنی مخاطب شما پاسخ را به صورت متنی یک خطی و یا چند خطی وارد می‌کند. حداقل و حداکثر کاراکترها نیر قابل تنظیم است. سوال‌های نظربان دارای چند تنظیم مشترک هستند که در تمام سوال‌ها وجود دارد. شما برای هر سوال می‌توانید از تصویر و همچنین ویدئو (با قراردادن لینک) استفاده نمایید. می‌توانید پاسخ به پرسش را اجباری کنید. محدودیت زمان پاسخگویی به هر سوال را تنظیم نمایید. فایل صوتی سوال مورد نظر را بارگذاری کرده و انتخاب کنید که به صورت خودکار پخش شود و نیز متن سوال خود را برای زبان‌های چپ به راست تنظیم نمایید.

سوال چند گزینه‌ای ساده و تصویری

در سوال چند گزینه‌ای مخاطب از گزینه‌های شما می‌تواند یک یا چند گزینه را انتخاب نماید و همچنین نحوه چینش گزینه‌ها را تنظیم نمایید. سایر تنظیمات مشترک سوالات نیز در این قسمت قابل تنظیم است.

سوال لیست کشویی

سوال لیست کشویی مناسب پرسش‌هایی است که تعداد گزینه‌ها زیاد بوده و استفاده از سوال چند گزینه‌ای باعث تجربه‌کاربری مناسبی نمی‌شود. سایر تنظیمات مشترک سوالات نیز در این قسمت قابل تنظیم است.

سوال‌های عددی، طیفی، درجه‌بندی، ایمیل، لینک و متن بدون نیاز به پاسخ

در سوال عددی مخاطب می‌تواند تنها یک عدد را به صورت عدد صحیح و یا اعشار که در تنظیمات سوال قابل دسترسی است وارد نماید. در سوال‌ درجه بندی از مخاطب خود می‌خواهید عددی را از بین 0 تا 10 انتخاب نماید و در سوال طیفی این اعداد به صورت شکل، مانند ستاره، قلب و ... خواهد بود. همچنین می‌توانید متنی برای توضیحات بیشتر بدون نیار به پاسخ با استفاده از سوال متن بدون پاسخ به مخاطب نمایش دهید.

سوال اولویت‌دهی

در سوال اولیت‌دهی از مخاطب خود می‌خواهید که گزینه‌های وارد شده توسط شما را به ترتیب مورد نظر خود مرتب نماید. سایر تنظیمات مشترک سوالات نیز در این قسمت قابل تنظیم است.

سوال‌ اطلاعات مکانی

در سوال اطلاعات مکانی از مخاطب خود می‌خواهید یک موقعیت جفرافیایی را مشخص نماید، این کار می‌تواند با استفاده از نقشه که باشد که در این صورت مکان مورد نظر را روی نقشه‌ای که زیر متن سوال به نمایش در می‌آید انتخاب می‌کند و نظربان به صورت خود کار استان، شهر و منطقه و محله انتخاب شده در شهر تهران را که نقطه انتخاب شده در حوزه آن قرار دارد تشخیص می‌دهند. همچنین می‌توانید این کار را بدون استفاده از نقشه و با استفاده از لیست‌های کشویی استان، شهرستان، منطقه و محله انجام دهد که در تنظیمات سوال قابل تنظیم است. شما می‌توانید محدوده انتخاب از لیست کشویی را محدود به یک استان نموده و یا آخرین سطح انتخاب را تنظیم نمایید.

سوال‌ انتخاب تاریخ

در سوال انتخاب تاریخ مخاطب شما می‌تواند از تقویم نمایش داده شده زیر متن سوال تاریخ مورد نظر با انتخاب نماید. در طراحی پرسش شما این امکان را دارید که از مخاطب ساعت، دقیقه و ثانیه را نیز دریافت کنید و همچنین مخاطب را محدود به یک بازه زمانی خاص نمایید و یا این محدودیت را تا روز جاری تنظیم نمایید. همچنین امکان نمایش تقویم انتخاب به صورت میلادی نیز فراهم است.

سوال‌ آپلود فایل

در سوال آپلود فایل مخاطب می‌تواند فابلی را درخواست می‌کنید بارگذاری نماید. حجم مجاز فایل، تعداد فایل‌های قابل بارگذاری و نیز نوع فایل انتخابی قابل تنظیم است. نوع فایل انتخابی می‌تواند تصویر، فیلم، صوت، سند (فایل PDF، ورد، اکسل و ...) باشد و برای سایر انواع فایل گزینه سایر را انتخاب نمایید.

سوال‌ جدول

در سوال جدول مخاطب شما می‌توانید جدولی داشته باشید که مخاطب شما ردیف‌های آنرا با فیلدهایی که در نظر دارید پر کند. این فیلدها می‌توانند به صورت متن، عدد، تاریخ و یا تیک انتخابی باشند. تعداد ردیف‌ها و ستون‌ها در این سوال نامحدود است. این نوع سوال در پرسشنامه‌هایی که تعداد ورودی‌ها در یک سوال به نسبت به مخاطب تغییر می‌کند بسیار کاربردی است، مانند وارد کردن سوابق تحصیلی، سوابق شغلی، افراد خانوار و ...

سوال‌ جور کردنی

در سوال جور کردنی شما می‌توانید از پاسخگوی خو بخواهید گزینه‌هایی که ارتباط معنادار با یکدیگر دارند را انتخاب کند. تعداد دسته‌بندی‌ها و تعداد زیر مجموعه‌ها نامحدود است و در حالت آزمون نیز می‌توانید پاسخ صحیح را مشخص نموده و بارم بندی را بر اساس پاسخ صحیح، نادرست و بدون پاسخ تنظیم نمایید.

سوال‌ صحیح و غلط

در سوال صحیح - غلط شما می‌توانید نظر مخاطب خود را در مورد صحیح و غلط بودن گزینه‌های خود جویا شوید، مخاطب با انتخاب یکی از گزینه‌های صحیح یا غلط این کار را انجام خواهد داد. در حالت آزمون نیز می‌توانید پاسخ درست را بسته به صحیح یا غلط بودن گزینه مشخص نموده و بارم پاسخ درست، غلط و گزینه بی‌پاسخ را مشخص نمایید.

ثبت امتیاز یا وزن‌دهی روی سوال‌ها

در نطربان می‌توانید به نسبت پاسخ کاربر به پرسش برای سوال‌هایی که قابلیت امتیاز دهی دارند وزن یا امتیاز مورد نظر خود را تنظیم نمایید. تعداد حالت‌های امتیازدهی روی هر سوال نامحدود بوده و نیز می‌توانید از امتیاز حاصل در متن سوال و همچنین از ترکیب امتیازها و یا مجموع آن در صفحه پایانی جهت نمایش به کاربر استفاده نمایید.

ثبت شرط روی سوال‌ها

با ثبت شرط روی سوال این امکان برای شما فراهم می‌شود که با توجه به پاسخ کاربر به سوال مورد نظر از سوال‌های خاصی پرش کرده و پاسخگو را به سوال‌های جلوتر یا عقب‌تر و یا به صفحه پایانی دلخواه منتقل نمایید.

شاخص‌های پاسخ‌دهی

در بخش شاخص‌های پاسخ‌دهی مقادیر آماری از پاسخ‌دهی و بازخوردهای پرسشنامه شما در شبکه‌های اجتماعی نمایش داده می‌شود. با بررسی این شاخص‌ها می‌توانید درصد و تعداد بازدیدها از پرسشنامه خود را در شبکه‌های اجتماعی‌ای که پرسشنامه خود را در آن منتشر نموده اید و هم دستگاه‌هایی که مخاطبان از آن از پرسشنامه شما بازدید کرده‌اند را ملاحظه نمایید

مشاهده نتایج و پاسخ‌نامه‌ها

در بخش مشاهده نتایج جدولی از تمام پاسخ‌هایی که به پرسشنامه شما داده شده است را با جزئیات زمان پاسخگویی و اطلاعات هویتی پاسخگو ملاحظه می‌نمایید. همچنین امکان خروجی گرفتن از پاسخنامه‌ها به صورت اکسل و چاپ مستقیم وجود دارد و نیز می‌توانید ستون‌هایی که مایل به مشاهده آنها در خروجی نیستید را حذف نموده و یا پاسخنامه‌هایی که مایل هستید حذف نمایید.

فیلتر نتایج و پاسخ‌نامه‌ها

با استفاده از امکان فیلتر کردن نتایج می‌توانید پاسخ‌نامه‌هایی که در جدول نتایج مشاهده می‌کنید را بر اساس پاسخ مخاطبان فیلتر نمایید، علاوه بر پاسخ مخاطبان به پرسش‌ها مقادیری مانند امتیاز، اطلاعات هویتی پاسخگو و نیز موقعیت مکانی پاسخگو نیز می‌توانند جزو پارامترهای فیلتر شما باشند. از فیلتر ایجاد شده می‌توانید در نمودار و نتایج آزمون نیز استفاده نمایید.

تحلیل و نمودار از پاسخ‌ها

نظربان به شما این امکان را می‌دهد که پاسخ کابران خود را در قالب نمودار و پارامترهای آماری مشاده نمایید. سوال‌هایی که دارای مقادیر کمی و قابل تحلیل باشند به چهار صورت نمودار میله‌ای، نمودار دایره‌ای، نمودار خطی و جدول در اختیار شما قرار می‌گیرند. همچنین در نوع سوال اطلاعات مکانی، موقعیت‌های جغرافیایی انتخاب شده توسط مخاطبان روی جدول نمایش داده می‌شود.

ایجاد لینک گزارش

با امکان ایجاد لینک گزارش می‌توانید از نمودارها و جدول یک یا چند سوال گزارشی سفارشی سازی شده تهیه کرده و برای مشاهده آن توسط دیگران اینک آن را در اختیار همکاران خود قراردهید. شما این امکان را دارید که بیش از یک نمودار از یک سوال در گزارش خود بگنجانید و یادداشتی نیز بر روی هر نمودار قرار دهید. همچنین می‌توانید از فیلتر و تاریخ مورد نظر و عنوان دلخواه برای گزارش خود بهره ببرید.

شروع کار با آزمون‌ساز

برای ایجاد آزمون در نظربان کافی است در شروع ایجاد پرسشنامه گزینه «این یک آزمون است» را انتخاب نمایید. پرسشنامه‌ها در حالت آزمون علاوه بر ویژگی‌های یک پرسشنامه، گزینه‌هایی نیز برای حالت آزمون دارا می‌باشند. در بخش تنظیمات قسمتی با عنوان تنظیمات آزموت وجود دارد که دراین قسمت می‌توانید زمان آزمون و بازه‌ی زمانی فعال بودن آزمون را مشخص نمایید

بارم‌بندی سوال‌ها

به سوال‌ها در حالت آزمون سه گزینه اضافه می‌شود. در ابتدا شما می‌توانید مشخص نمایید که آیا تصمیم به طراحی آن را دارید جزو سوالات آزمون هست یا خیر. در صورت پاسخ مثبت شما می‌توانید بارم بندی پاسخ یا پاسخ‌های صحیح را در سه حالت مختلف که مربوط به چگونگی توزیع نمره سوال بین پاسخ‌ها است را تنظیم نمایید. همچنین لازم است گزینه و یا پاسخ صحیح را با توجه به نوع سوال مشخص نمایید

جدول نتایج آزمون

در حالت آزمون، منوی گزارش دارای قسمتی با عنوان جدول نتایج آزمون می‌باشد. در این جدول تعداد پاسخ‌های صحیح، غلط و سوال‌های بدون پاسخ به همراه تعداد پاسخ‌های نیازمند ارزیابی یا تصحیح توسط مصحح و نیز نمره‌ی محاسبه شده از پاسخ‌ها بغیر از سوال‌های تشریحی نمایش داده شده است. همچنین با استفاده از فیلتر نتایج می‌توانید پاسخنامه‌ها را بر اساس تعداد پاسخ‌ها صحیح، غلط، بدون پاسخ و نمره مشاهده نموده و یا پاسخنامه‌هایی که به پرسش‌های مورد نظر شما پاسخ درست یا غلط داده‌اند را ملاحظه کنید.

تصحیح سوال‌های تشریحی

در آزمون‌ساز نظربان می‌توانید سوال‌های تشریحی که نیازمند ارزیابی توسط مصحح داشته باشند نیز تعریف نمایید که بدیهی است سوال‌های متنی با پاسخ بلند و کوتاه دارای این ویژگی می‌باشند. چنانچه در این نوع سوال‌ها گزینه «این سوال صحیح شود» فعال باشد سوال باید توسط مصحح ارزیابی گردد. با کلیک روی گزینه «سوالات تشریحی» که در ستون اول جدول نتایج آزمون وجود دارد سوال‌های تشریحی نمایش داده می‌شود. مصحح می‌تواند در همین مرحله نیز نمره سوال را با توجه به پاسخ تغییر داده و درست و یا غلط بودن پاسخ را مشخص نماید

تعریف مصحح سوال‌های تشریحی و ارجاع پاسخنامه

نظربان در مواردی که مایل هستید سوال‌های تشریحی شما توسط افرادی دیگر (مصحح) ارزیابی شود این امکان را به شما می‌دهد که مصححان خود را تعریف کنید و سپس از بخش نتایج آزمون پاسخنامه‌های مورد نظر خود، که می‌توانند با فیلتر و یا بازه‌ی تاریخی دلخواه تفکیک شوند، را به یک یا چند مصحح ارجاع دهید. همچنین اگر مایل هستید دستمزدی بابت تصحیح پرداخت نمایید می‌توانید مبلغ آن را در ازای هر پاسخ و یا پاسخنامه تعیین کنید. گزارش کارکرد مصحح به صورت کلی و جزئی مربوط به هر آزمون نیز در هر لحظه قابل مشاهده است